Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

zdichy 

troška z Jeseníků a okolí...září 2012

66 fotek září 2012 až leden 2013 - zobrazení 80 komentářů
Ahoj ,,aktivní rajčata,, trošku jsem ,,pocuchal,, mé nekvalitní fotečky z cyklovýletu po Jeseníkách, Pradědu a okolí. Jsou tu hrozné kopce (na kterých jsem málem umřel), spoustu rozcestí, krásná příroda, klídek... Tady je příroda pánem a kdo to nepochopí může tvrdě narazit...místní to vědí a ač to nemají lehké, zejména kvůli malé nezaměstnanosti, tvrdým horským podmínkám a blízkosti Polska, jsou milí a vstřícní. Kolo jsem tady ,,dodělal,,.... několikrát jsem píchnul ale přežil....přeji příjemnou návštěvu ...a můžete i kritizovat (rád se poučim)... :)

Lázně Jeseník, nebo spíše Priessnitzovy léčebné lázně, nacházející se na severozápadním okraji města Jeseník, jsou od 19. století navštěvovány hojným počtem návštěvníků, ať už pacientů, rekreantů nebo těch, kteří se zajímají o jejich bohatou historii. V současné době je to ročně kolem dvanácti tisíc hostů. Vyvinula se a s stále se zde praktikuje Vodoléčba (která je proslavila po celém světě) jako primární metoda léčení, spojena s klidem a nenáročným tělesným pohybem jako jsou procházky po okolí plného především horské přírody Rychlebských hor. Jejich zakladatelem je Vincenz Priessnitz – „Vodní doktor“.

Vincenz Priessnitz případně také Vincenz Prisnitz, Vincenz Prißnitz, nebo česky Vincent Priessnitz 1799 – 1851) byl zakladatel přírodního léčitelství rakouské národnosti, žijící na Gräfenberku u Frývaldova (dnes Lázně Jeseník) ve slezské části Jeseníků. Prosazoval například léčbu prací, čerstvým vzduchem a čistou horskou vodou. Položil tak základy hydroterapie. Je zakladatelem světoznámých lázní, léčil se u něj například Nikolaj Vasilijevič Gogol. Rok 1999 vyhlásilo UNESCO, při příležitosti dvousetletého výročí Priessnitzova narození, významným kulturním výročím.

Praděd (německy Altvater, pol. Pradziad) (1491,3 m) je nejvyšší hora Hrubého Jeseníku, Moravy, českého Slezska a Horního Slezska vůbec. Celkově jde o pátou nejvyšší horu České republiky.[1] Je zde nejdrsnější podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1 °C. Na slezské části vrcholu stojí 162 metrů vysoký televizní vysílač s rozhlednou, jehož horní plošina je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Hora leží na historické zemské hranici Moravy a Slezska, v současnosti tudy prochází i hranice krajů Moravskoslezského a Olomouckého, a okresů Bruntál (Malá Morávka, Vrbno pod Pradědem) a Šumperk (Loučná nad Desnou).

Na severním úbočí vrcholu je rozsáhlý mrazový srub Tabulové skály s unikátní květenou.
reklama

Komentáře

přidat komentář

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron